Leczenie wad postawy u dzieci

Wraz ze wzrostem w rozwijającym się organizmie łatwo mogą wykształcić się różne schorzenia w zakresie układu ruchowego. Ośrodek fizjoterapii BabyFizjo w Poznaniu proponuje leczenie wad postawy u dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Nasi fizjoterapeuci mają dobre przygotowanie merytoryczne oraz duże doświadczenie w korygowaniu nieprawidłowościnawet u najmłodszych pacjentów. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu trudności ruchowych u pacjenta i podjęciu odpowiednich działań jesteśmy w stanie zapobiec schorzeniom, które w przyszłości mogłyby utrudniać jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli Twoje dziecko wykazuje niepokojące objawy, nie czekaj. Umów je na spotkanie z fizjoterapeutą.

Wady postawy, postawa skoliotyczna, skolioza u dzieci – czy i jak można im zapobiegać?

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu nieprawidłowości rozwoju ruchowego u pacjenta, konieczne jest ich właściwe rozpoznanie. Wady postawy u dzieci to szeroko pojęte deformacje, odchylenia od prawidłowej postawy ciała. Zjawisko to może przybierać łagodną formę, która w szybkim czasie dzięki odpowiednio dobranej rehabilitacji ulega poprawie, jednak jeśli przeoczymy kluczowy moment i nie poświęcimy odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia mające na celu korekcję nieprawidłowego ustawienia ciała może to doprowadzić do cięższych wad, do których zaliczana jest m.in. skolioza, czyli trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa, która będzie wymagała specjalistycznego leczenia. Wady postawy u dzieci mogą przyjmować różne formy, takie jak m.in:

  • nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa zarówno w pozycji strzałkowej (plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy płaskie) jak i czołowej (postawa skoliotyczna),
  • nieprawidłowości w obrębie klatki piersiowej (klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa szewska, klatka piersiowa lejkowata),
  • asymetryczne ustawienie głowy, łopatek, miednicy,
  • zaburzenia w obrębie kończyn dolnych (kolana koślawe, kolana szpotawe, stopa płaska, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa, stopa nadmiernie wydrążona).

Jeśli u Twojego dziecka występują jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące wskazywać na nieprawidłowy rozwój, działaj natychmiast. Szybkie rozpoznanie niektórych wad postawy pozwala uniknąć długiego leczenia. U pacjentów, u których zostały one zaniedbane, może wystąpić konieczność wprowadzenia długotrwałej rehabilitacji.

Prawidłowa postawa ciała wyróżnia się następującymi czynnikami:

  • prosto ustawioną głową,
  • prawidłowymi i fizjologicznymi krzywiznami kręgosłupa,
  • symetrycznie ustawionymi łopatkami,
  • odpowiednio wysklepioną klatką piersiową,
  • symetrycznie ustawioną miednicą,
  • równo ustawionymi kończynami dolnymi z prawidłowo wysklepionymi stopami.

Wady postawy u dzieci – jak często występują?

Niestety obecnie występowanie wad postawy ciała wśród dzieci jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Szacuje się, że w Polsce odsetek dzieci z wadami postawy waha się pomiędzy 30, a 60 % co jest bardzo zatrważającym faktem. Najbardziej narażoną grupą wiekową jest przedział między 5 a 7 rokiem życia, w którym zauważyć można szybki przyrost wzrastania, a także okres dojrzewania.

leczenie wad postawy u dzieci w Poznaniu

Czy w takim razie możliwe jest zapobieganie powstawaniu wad postawy i skolioz? Odpowiedź brzmi: TAK!

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci?

Kształtowanie odpowiedniej postawy ciała zaczyna się już od najmłodszych lat. Ważnym aspektem jest indywidualne podejście do każdego dziecka, motywowanie go. Należy pamiętać, iż rozwój motoryczny jest osobliwy. Wspomagajmy go u dzieci, ale nie starajmy się wyprzedzać tego, na co nasze dziecko nie jest jeszcze gotowe. Należy zwracać szczególną uwagę na proces siadania i chodzenia. Dziecko w momencie gotowości samo podejmie próbę siadu. Do nauki chodzenia nie są nam potrzebne chodziki, pchacze, skoczki itp. Korzystanie z tego typu urządzeń może spowodować zaburzenia w obrębie kończyn dolnych, stopy, a także nieprawidłowych napięć mięśniowych.

Głównym aspektem, który wysuwa się na prowadzenie myśląc o zapobieganiu wadom postawy jest aktywność fizyczna. Obecnie zjawisko to jest niestety w dużym stopniu zaniedbywane przez sporą liczbę społeczeństwa, w tym także przez dzieci. Coraz częściej zauważalną formą spędzania czasu wolnego jest sedentarny tryb życia. Niestety w obecnym czasie dzieci chętniej siadają przed ekranem telewizora, monitorem laptopa, bądź telefonem zamiast wykorzystać ten czas na aktywność fizyczną. Przyjęto, że dziecko przed ukończeniem 2 r.ż. nie powinno korzystać z żadnych urządzeń elektrycznych służących do wyświetlania obrazu na monitorze. Czas, który powinien być poświęcony przez dziecko na ćwiczenia fizyczne został określony przez WHO i wynosi minimum godzinę dziennie. Jeśli dziecko spędza czas w pozycji siedzącej należy zwracać uwagę na częste zmiany ułożenia ciała. Długotrwałe ustawienie w jednym położeniu może spowodować nadmierne napięcia mięśniowe, a to natomiast może także prowadzić do powstawania wad postawy.

Nieprawidłowości w obrębie postawy dziecka – fizjoterapeuta w Poznaniu

Istnieje jeszcze wiele czynników, które wpływają na powstawanie wad postawy. Nieleczone deformacje mogą przekształcić się w bardziej zaawansowane schorzenie jakim jest skolioza. Wtedy konieczny jest już systematyczny kontakt z fizjoterapeutą i jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. Szczególnie ważna jest obserwacja i eliminowanie szkodliwych czynników. 

U starszych dzieci ważnym czynnikiem mającym wpływ na zapobieganie nieprawidłowości w obrębie postawy ciała jest prawidłowe i indywidualnie dobrane miejsce do nauki, oraz odpowiedni plecak. Ważne, aby biurko i krzesło zostały dopasowane do wzrostu dziecka. Kluczowe jest także ustawienie monitora komputera, tak aby wzrok padał na środek ekranu. 

             Warto zwrócić także uwagę na obuwie jakie noszą nasze dzieci. Okres stawiania pierwszych kroków to czas, kiedy dziecko powinno jak najwięcej chodzić boso. Buty zakładamy w momencie wychodzenia na zewnątrz. Obuwie powinny posiadać elastyczną podeszwę, tak aby przodostopie mogło swobodnie pracować. Rodzice powinni dopasować buty indywidualnie do szerokości i długości stopy dziecka.

Jeśli zauważysz u swojej pociechy niepokojące objawy, nie czekaj. Zgłoś się do naszej poradni w Poznaniu i skorzystaj z usług profesjonalnej terapii leczenia wad postawy. Pracownicy ośrodka potrafią nawiązać dobry kontakt z dzieckiem i mają odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów. Przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, postawienie rozpoznania problemu i wprowadzenie w odpowiednim czasie rehabilitacji pozwoli uporać się z wadami postawy i nie dopuścić do pogorszenia sytuacji.