Terapia wad postawy i skolioz u dzieci

Rehabilitacja dzieci – wady postawy i skoliozy

Zjawisko wady postawy dzieci staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Terminem wady postawy określa się zespoły nieprawidłowości postawy, które definiowane są jako odchylenie od prawidłowej postawy ciała, które można korygować poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację. Czas, który cechuje się największym zagrożeniem wystąpienia nieprawidłowości w postawie ciała jest etap szybkiego tempa wzrastania dziecka, który przypada na 5-7 rok życia, a także okres dojrzewania płciowego. Warto pamiętać, że niektóre odchylenia dotyczące postawy ciała są charakterystyczne i prawidłowe fizjologicznie dla pewnego wieku. Do około 3 roku życia u możemy zauważyć szpotawość kolan u dzieci, natomiast koślawość kolan dzieci jest cechą charakterystyczną dla dzieci do około 6 roku życia.

Wady postawy dzieci

Zespół nieprawidłowości postawy to obszerny dział, który obejmuje zarówno zaburzenia w obrębie tułowia, do których zalicza się plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, klatkę piersiową kurzą, klatkę piersiową lejkowatą, boczne skrzywienie kręgosłupa, asymetryczne ustawienie łopatek, barków czy miednicy, a także zaburzenia w obrębie kończyn dolnych, które obejmują kolana koślawe, kolana szpotawe, stopę płaską, stopę płasko- koślawą.

Skolioza dzieci

Skoliozę definiuje się jako trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Jej początek może być związany z zaburzeniami w obrębie stopy, kolan czy miednicy, a także nieprawidłowej równowagi mięśniowej. Wybranymi czynnikami, które wpływają na ryzyko progresji skoliozy jest płeć żeńska, okres gwałtownego wzrostu, okres przed wystąpieniem pierwszej miesiączki u dziewczynek, skrzywienie >30 stopni, rotacja >33 stopni. O skoliozie mówimy w momencie uzyskania kąta skrzywienia na poziomie 10 stopni i więcej. Symptomy wad postawy, które powinny zaniepokoić rodziców u ich dzieci to: asymetria w ustawieniu barków, łopatek, miednicy, asymetria w obrębie talii, pochylenie ciała na jedną ze stron czy krzywy przebieg linii kręgosłupa.

Przyczyny problemów wad postawy dzieci

Niedobór aktywności, nieprawidłowe ustawienie biurka, krzesła, zbyt długi czas spędzany w pozycji siedzącej przed ekranem TV, komputera, telefonu, nieprawidłowo dobrane obuwie- to kilka z wielu przyczyn i możliwości powstania wad postawy, a w następstwie także skoliozy.

Leczenie wad postawy dzieci

W gabinecie fizjoterapii dzieci i niemowląt BabyFizjo w Poznaniu prowadzona jest kompleksowa terapia zarówno w zakresie wad postawy jak i skolioz dzieci. Dzieci wspólnie z rodzicami nauczą się jak zapobiegać i wykonywać ćwiczenia zlecone przez fizjoterapeutę, tak aby nie dopuścić do pogłębiania się nieprawidłowości postawy. Rehabilitacja wad postawy dzieci wymaga pójścia do specjalisty, mającego doświadczenie w tym zakresie.

Udostępnij na: